Bournemouth University og University of Suffolk: Overgangen til Brightspaces New Content Experience

Hjem D2L Brightspace case Bournemouth University og University of Suffolk: Overgangen til Brightspaces New Content Experience

Studerende med rygsæk ved et vindue

To britiske universiteter skiftede fra Brightspaces klassiske kursusvisning til New Content Experience (NCE) uden migrering. Både studerende og undervisere foretrak den nye, og engagementet steg.

Bournemouth University og University of Suffolk var blandt de første til at tage NCE i brug. Skiftet kræver ingen migrering, så institutionen selv bestemmer, hvornår og hvordan overgangen sker. D2L går mod én fælles indholdsvisning, og de to universiteters erfaringer viser, hvor glat processen kan være.

Læs casen hos D2L

NCE i tal

Tallene fra Bournemouth stammer fra en pilot med en del af underviserne og de studerende.

+4 timer

i gennemsnit mere tid i kurserne med NCE på Bournemouth

90 %+

af underviserne ville fortsætte med NCE

80 %

af de studerende foretrak NCE

Udfordringen: et ensartet, enkelt og engagerende kursusforløb

De to universiteter har tilsammen 18 års erfaring med Brightspace, men vurderer stadig løbende, om deres teknologi giver den bedst mulige oplevelse. De ønskede tre ting af skiftet: ensartethed, større engagement og enklere opbygning.

NCE giver en enklere måde at organisere og vise indhold på, med farvekodet navigation og sektioner, der kan foldes ud hver for sig. De lærende kan bevæge sig mellem områder uden at miste overblikket, og undervisere og kursusdesignere får en lettere vej til at bygge kurser.

“Enklere navigation var en stor ting. Før kunne underviserne lave uendeligt mange lag af indhold, og det gjorde det sværere for de studerende at finde rundt og sværere for personalet at holde styr på.”

Tim Galling, udviklingschef for teknologiunderstøttet læring, Bournemouth University

Løsningen: "som at vippe en kontakt"

D2L beskriver skiftet til NCE som at vippe en kontakt. Der er ingen migrering, og det tiltalte University of Suffolk, fordi institutionen selv ejer overgangen i stedet for at få den påtvunget. Begge universiteter planlagde workshops til underviserne, men det viste sig, at der ikke var meget brug for dem. Med en fasevis indførelse lærte underviserne ved at prøve sig frem og hjalp hinanden.

Der var også kritik undervejs. NCE begrænsede i første omgang antallet af mappeniveauer til tre, hvilket nogle fandt for lidt, og nogle savnede navigationsknapper. D2L tog imod tilbagemeldingerne, øgede antallet af niveauer og satte knapperne tilbage hurtigt.

“Vi fortæller D2L, hvad personalet ønsker, og de går ind og retter det. Det er virkelig positivt og viser, at D2L lytter til sine kunder og laver ændringer ud fra feedback, som gør en stor forskel i praksis.”

Mary Cornelius, leder af uddannelsesudvikling og innovation, University of Suffolk

Resultatet: ingen vej tilbage

På University of Suffolk steg de studerendes tilfredshed med 11 % med udrulningen af NCE og skabeloner til modullayout. De fleste ansatte mente, at NCE samlet er bedre end den klassiske visning, og 55 % foretrak det visuelle udtryk. Tre fjerdedele af de studerende fandt Brightspace nemt at navigere i, og 79 % oplevede ensartethed på tværs af deres kurser.

På Bournemouth fandt over 90 % af underviserne NCE intuitivt, og lige så mange kunne lide den enklere måde at organisere og se indhold på. Alle syntes, farvekodningen var flot. En ansat med dysleksi fortalte, at den er en stor hjælp, og for alle gør den det tydeligere, hvor man er i et kursus, og lettere at finde tilbage.

“Det har gjort det meget enklere at finde rundt i information for både undervisere og studerende. Farvekodningen er fantastisk.”

Ansat, Bournemouth University

De interviewede

Tim Galling, udviklingschef for teknologiunderstøttet læring, og Tracey Webb, leder af teamet for læringsteknologi, Bournemouth University. Mary Cornelius, leder af uddannelsesudvikling og innovation, og Wendy Lecluyse, associeret dekan for undervisning, læring og studenteroplevelse, University of Suffolk.

Vil I skifte fra den klassiske visning til NCE, anbefaler D2L, at I kontakter jeres customer success manager.

Vil du høre mere om D2L Brightspace?

Book en demo, så viser vi, hvordan I kan bruge Brightspace på jeres uddannelsesinstitution eller i jeres virksomhed.

Book en demo Skriv til os

Dette indlæg er oversat. Indlægget er oprindeligt skrevet af vores partner D2L på (engelsk): Two universities share their success with Brightspace’s New Content Experience

D2L Brightspace og Viducon - officielle partnere siden 2022

Læs mere om D2L Brightspace

D2L Brightspace er den læringsplatform, vi arbejder med. Her kan du se, hvad den kan, og hvordan den er prissat.

– D2L Brightspace

– Fem problemer som D2L Brightspace løser

– D2L Brightspace i Danmark

– D2L Brightspace ressourcer